středa 1. října 2008
Od Suomennliny po Kiasmu
Helsinki, nebo chcete-li česky Helsinky, kde se skrývají místa z názvu, jsme navštívili uplynulý víkend. Město je opravdu velké a hlavně je hlavní. Oproti Jyväskylä tedy celkem vítaná změna.
Průvodce nelžou - v Helsinkách vám stačí opravdu jeden nebo dva dny, pokud chcete vidět to základní. Naše rodinná skupinka vyrazila v sobotu večer. Po počátečních problémech s rezervací hostelu jsme se zabydleli v hotelu Sokos (hotelová síť všude ve Finsku) a vyrazili na noční nábřeží. Noční i denní fotky jsem umístil sem , můžete se vesele dívat :)
Druhý den se mohli plně věnovat městu. Zamířili jsme nejdřív na pevnost Suomennlina , švédsky Sveaborg (což - popravdě - zní o trochu mohutněji), kde to vypadá opravdu jako na fotkách na webu. Jedete tam lodí kolem typicky finských domečků na ostrovech: ani nepoznáte, že jste pár kroků od centra. Pro Finsko taky platí - co je malé, to je hezké.
Po krátké procházce (kdy jsme seznali, že ostrov je opravdu velký a za hodinu se projít nedá) jsme zamířili zpátky, protože nás čekaly ještě další zajímavosti. Někde na webu jsem četl, že Helsinki jsou "sedmiminutové město". Všude jste za sedm minut. Odhad sedí jen částečně, ale pravda je, že i když se těch sedm minut protáhne na dvacet, tak kamkoli jdete, je to blízko. A všechny cesty vedou nikoli do Říma, ale na hlavní nádraží. :)
Co jsme viděli, stálo za to. Už zmíněné muzeum moderního umění Kiasma je v Helsinkách od roku 1998. Finsko fandí modernismu, proto muzeum prosperuje. Hlavně tím, že je státní, ale zároveň sbírá peníze i od soukromých dárců. Osobní odbočka: Četl jsem na zpáteční cestě rozhovor s ředitelem muzea, kde se dušoval, že ani ti největší sponzoři (například poradenská firma Deloitte, 3M nebo velké noviny Helsingin Sanomat) nemají vliv na obsah galerie. Věřím mu to. Kolem tohoto tématu se točil celý dvoustránkový rozhovor. Doporučuji porovnat s českým prostředím, kde se podobné otázky odváží vznést pouze některá média. No nic.
Náš výlet skončil u Finlandia Hall a u kostelu Temppeliaukio church (doufám, že to píšu správně). Za shlédnutí stojí hlavně kostel, který vznikl na konci 60. let a je jakoby vnořený do skály, když někdy do Helsinek zamíříte, opravdu doporučuji.
No a ... další příspěvek (zdráhám se říkat článek) na blog tu bude co nevidět. Zjistil jsem totiž, že tohle je první po týdnu! Těšte se :)
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
4 komentáře:
Ahoj, je to hezke, mas ve vsem pravdu :-) na Helsinki by ale byly dobre i na dva dny. Libi se mi klid a primorska pohoda Helsinek. Tady v Cechach nic noveho, snad se nam podari se pripojit z dalekych cest.
Zdravím do Finska z českého ponurého podzimu. Na babí léto už asi nebudeme věřit. Honzovi děkuji za podrobný popis spojů. Ma děkuji za hezkou poznámku pod čarou, už je odevzdáno.
8.8. Šedesátky
Paříž – Jedna z nejnezapomenutelnějších ikon moderního designu, typizovaný plastový dům připomínající svým tvarem létající talíř, se bude příští týden dražit na aukci Christie‘s v Paříži. Projekt finského architekta Mattiho Suuronenena s názvem Futuro vznikl v roce 1968 a někdejší kupci tento lehký mobilní příbytek používali především jako rekreační dům. Aukční společnost nyní počítá s tím, že dům s tvarem mimozemské vesmírné lodi prodá za 150.000 až 200.000 eur (asi čtyři až 5,4 milionu korun).
Suuronen na návrhu Futura pracoval mezi lety 1964 až 1968. Poté se jednoduchý oválný příbytek na teleskopických výsuvných nohách prodával podobně jako dnešní katalogové domy. Inspiraci finský architekt evidentně čerpal z kultovních sci-fi filmů své doby – jeho obytný létající talíř s oválnými okny a výklopným schodištěm by se dobře vyjímal například ve slavném filmu Barbarella.
Některé exempláře vesmírného domu jsou dodnes k vidění, například ve Skandinávii, ale i v Británii, Spojených státech či Rusku. Někde se užívají pořád jako obytné domy, jinde jako kanceláře, restaurace či rekreační objekty. Několik domů skončilo i v muzeích.
Dobrý ne!!!!
Dobrý! Diky za komentář. :)
Jo létající talíř od Suuronenena fakt dobrý ! Sci-fi vesmírná částka za jeho prodej také! Myslím, že éra výsuvných teleskopických noh Českou republiku nějak minula, ale možná, že se podobnému sci-zájmu těší současná tak často citovaná chobotnička na Letné, s tím rozdílem, že jsme asi nějak ty sci-fi šedesátky zaspali, nebo co....nevím.....ahoj P.
Okomentovat